Jak Wejść Na Szczyt

Duża porcja wiedzy o biznesie

Bez kategorii

Do czego potrzebna jest krawędziarka?

Prasa krawędziowa – zwana również krawędziarką – to zaawansowane urządzenie o napędzie hydraulicznym lub elektrycznym, którego zadaniem jest kształtowanie blach o zróżnicowanej grubości, zgodnie z określonym zamówieniem.

Jak zbudowana jest krawędziarka?

Układ krawędziarki składa się z dwóch osobnych elementów. Pierwszym z nich jest specjalna rama stalowa, na której opiera się forma pełniąca rolę matrycy. Może ona – w zależności od potrzeb – wykonywać ruch na płaszczyźnie poziomej, zgodnie z wcześniejszymi ustawieniami w komputerze maszyny.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem prasy krawędziowej jest tłok, który ma postać specjalistycznego cylindra. Dzięki niemu blacha może być kształtowana w praktycznie dowolny sposób. Istotną cechą tego cylindra jest możliwość poruszania nim tylko wzdłuż osi pionowej. Każdy z tych dwóch elementów jest obsługiwany za pomocą grupy specjalnych siłowników, sterowanych przez centralny komputer maszyny.

Rodzaje krawędziarek i ich cechy eksploatacyjne

Krawędziarki dzieli się zwykle w oparciu o ich sposób pracy, polegający na wykorzystaniu odpowiedniego czynnika roboczego. Wyróżnia się tu:

  • urządzenia napędzane hydraulicznie, które charakteryzują się możliwą najwyższą siłą nacisku rzędu nawet kilkuset ton; sprawdzają się one w gięciu najgrubszych blach i płyt stopowych, a także w obróbce płyt wielkopowierzchniowych,
  • urządzenia pneumatyczne i elektryczne, które co prawda nie generują tak dużej siły nacisku co układy hydrauliczne, ale za to mogą pracować ze znacznie większą szybkością, wynikającą z niewielkiej bezwładności ośrodka roboczego.

Niezależnie od zastosowanej formy napędu, zdecydowana większość stosowanych w polskim przemyśle krawędziarek, to układy sterowane poprzez zaawansowane systemy CNC. Dzięki temu ich dokładność i parametry pracy są bardzo wysokie.

Powtarzalność procesu

O tym, czy dana krawędziarka zapewnia maksymalną efektywność pracy, decyduje parametr zwany powtarzalnością procesu zginania. Określa on zdolność maszyny (w liczbach kolejnych detali) do pracy ciągłej, bez konieczności zmiany ustawień parametrów pracy. Ze względu na fakt, że w większości tego typu maszyn nie ma elementów trących przy dużych prędkościach, powtarzalność procesu wytwarzania detali jest bardzo wysoka.

Kilka słów podsumowania

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy przemysł bez zastosowanych w nim krawędziarek i innych, analogicznych maszyn wykonawczych. Wprowadzenie do nich zaawansowanych układów sterowania CNC sprawiło, że mogą one konkurować z najlepszymi, zagranicznymi odpowiednikami.