Jak Wejść Na Szczyt

Duża porcja wiedzy o biznesie

Dom i ogród

Gabiony – od murów dawnych fortec do współczesnej architektury ogrodowej

Gabiony (od włoskiego słowa „gabbione” – duża klatka) to inaczej kosze szańcowe. Te prostopadłościenne elementy budowlane mają formę dużego kosza o rusztowaniu wykonanym z prętów, na których rozpina się siatkę stalową. Kosz taki wypełnia się następnie kamieniami lub żwirem.

Objętość gabionu wynosi od 0,25 do 4 m³ i zmienia się w zależności od jego przeznaczenia.

Do czego można wykorzystywać gabiony?

Kosz szańcowy to – jak wskazuje tytuł niniejszego artykułu – niezwykle uniwersalne rozwiązanie inżynieryjne.

Pierwotnie – jak wskazuje jego nazwa – gabion służył do konstrukcji o charakterze militarnym, takich jak wszelkiego rodzaju szańce, wały i umocnienia, zwłaszcza o charakterze czasowym. Obecnie kosze gabionowe również mogą pełnić taką rolę, na co wskazują doświadczenia wojsk NATO w Afganistanie.

Udoskonalone gabiony („tzw. HESCO barrier”) były w tym kraju na dużą skalę wykorzystywane do budowy wewnętrznych osłon przeciwko ostrzałowi przeciwnika w bazach wojskowych. Okazało się, że HESCO barrier świetnie zastępuje worek z piaskiem; jest od niego bardziej odporna na ostrzał, a przy tym mniej uciążliwa w napełnianiu.

Gabiony można też wykorzystywać w celach bardziej pokojowych, takich jak wzmacnianie skarp, nasypów ziemnych oraz brzegów rzek. Mogą one pełnić również rolę ozdobnych elementów architektonicznych.

Konstrukcje gabionowe – postaw je na swojej posesji!

Zalety gabionów można wykorzystać również w budownictwie na cele prywatne. Mogą stać się jednym z najważniejszych elementów Twojej architektury ogrodowej.

Poniżej prezentujemy przykłady konstrukcji, które mogą stać się nie tylko rozwiązaniem problemów Twojej posesji, ale też jej prawdziwą ozdobą!

1. Murki gabionowe

Dzięki swojemu pięknemu i nietypowemu wyglądowi będą idealnym ogrodzeniem. Ich właściwości wygłuszające pozwolą Ci odciąć się od hałasów z ulicy.

2. Bastiony

Doskonałe zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Możesz zbudować z nich dowolną konstrukcję oporową. Dzięki szybkiemu montażowi i łatwemu transportowi są oszczędną alternatywą dla worków z piaskiem.

3. Materace gabionowe

Te systemy gabionowe wyróżniają się najwyższą jakością wykonania i trwałością. Ich podstawowym przeznaczeniem jest zabezpieczenie brzegów zbiorników wodnych, zwłaszcza rzek.

4. Ekrany akustyczne

Skutecznie minimalizują hałas; elastyczna i nowoczesna konstrukcja gabionowa gwarantuje ich wieloletnie użytkowanie.

Ta skuteczna bariera dźwiękochłonna jest wysoce odporna na korozję.

5. Trapiony

Stabilne i solidne mury wolnostojące. Jedna lub dwie ściany są nachylone pod różnymi kątami. Te konstrukcje mogą mieć różnorodne zastosowania, z których najważniejszą jest kształtowanie krajobrazu.