Jak Wejść Na Szczyt

Duża porcja wiedzy o biznesie

Sauna-fińska
Bez kategorii

Jak bezpiecznie korzystać z sauny fińskiej?

Poprzez regularne seanse w saunie fińskiej można zapewnić sobie dużo lepsze zdrowie – zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Pod wpływem działania wysokich temperatur cały organizm efektywnie się relaksuje i zaczyna dogłębnie się regenerować, który to proces przeciąga się jeszcze na kilka godzin po opuszczeniu pomieszczenia. Sauny fińskie oczyszczają ciało z toksyn i tym sposobem świetnie wpływają nawet na wygląd. Trzeba jednak nauczyć się z nich korzystać, aby wyciągać z nich tylko to, co najlepsze.

Przygotowanie do wejścia do sauny

Każdy seans powinien rozpocząć się od dokładnego umycia i osuszenia ciała. Następnie należy ściągnąć ubranie, co tyczy się także stroju kąpielowego, albowiem z sauny najbezpieczniej korzystać nago, gdyż nagrzewające się części odzieży mogłyby poparzyć skórę. Wolno jedynie zabrać ze sobą ręcznik, na którym można się będzie ułożyć. Ciało nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z nagrzanymi elementami wewnętrznymi sauny.

Warto jeszcze wspomnieć o biżuterii, zegarkach i różnych ozdobach do włosów. Wszystkie te akcesoria również powinno się bowiem ściągnąć, tak jak odzież i strój kąpielowy.

Podstawowe kwestie bezpieczeństwa

Sauny fińskie mają działać relaksująco i odprężająco, jednakże nie należy do nich wchodzić w stanie nadmiernego wzburzenia. Przed seansem warto trochę się rozluźnić. Należy na moment się zatrzymać czy nawet kilka minut odpocząć, aby spowolnić pracę serca i unormować tętno. Wejście do sauny w stanie wzburzenia grozi gwałtownym wzrostem ciśnienia, co z kolei w skrajnych przypadkach może zakończyć się zasłabnięciem czy nawet utratą przytomności.

Niektórzy wspominają również o tym, by do sauny fińskiej nie wchodzić ani na głodnego, ani będąc przejedzonym. Niewielki lekki posiłek powinien zostać zjedzony 1-2 godziny przed seansem. Dzięki temu w brzuchu nie będzie burczeń, ale też organizm nie będzie już musiał koncentrować się na trawieniu pokarmów.

Optymalny czas korzystania z sauny

Standardowy pojedynczy seans w saunie fińskiej trwa od ośmiu do dwunastu minut. Na dłuższe posiedzenia mogą pozwolić sobie osoby bardziej doświadczone, natomiast w przypadku braku doświadczenia warto zacząć wręcz od trzyminutowych sesji, aby stopniowo przyzwyczajać organizm i ciało do zupełnie nowych wrażeń. Opuszczając sauny fińskie, należy od razu skierować się pod prysznic i stopniowo schładzać ciało. Dobrym pomysłem może okazać się również wyjście na świeże powietrze. Chodzi o to, by zadziałać na organizm najpierw ciepłem, a później zimnem.