Jak Wejść Na Szczyt

Duża porcja wiedzy o biznesie

Motoryzacja

Naprawa ecu za granicą – kiedy jest opłacalna?

W dzisiejszych samochodach jest wiele elektroniki, nad którą czuwa układ sterowania ECU. ECU to inaczej elektroniczna jednostka, która steruje silnikiem pojazdu, kontrolując przy tym kierowanie samochodem, jego automatyzację i zapewnia bezpieczeństwo jazdy. Innymi słowy ECU koordynuje kolejnymi procesami w samochodzie.

Sieć pokładowa

Sterowniki współdziałają z silnikiem spalinowym jak i wysokoprężnym. Jednostka współpracuje z wszystkimi czujnikami, zawartymi w danym mechanizmie, informując natychmiast o każdej usterce. ECU wysyła wszelkie polecenia do kolejnych siłowników. Dodać należy, że kolejne sterowniki nie tylko znajdują się w silniku pojazdu ale także w jego skrzyni biegów, zarządzaniu poduszkami powietrznymi, systemie ABS, ESP, ESV, VSC, klimatyzatorze. Wszystko to razem tworzy sieć pokładową pojazdu.

Korzyści z komputera pokładowego

Dzięki odpowiedniej pracy komputera pokładowego można osiągnąć wiele komfortowych wskaźników. Dzięki niemu można zoptymalizować użycie paliwa, pobór wystarczającej ilości mieszanki powietrza do paliwa czy też terminowe wtryski w dane cylindry pojazdu. Ponadto komputer pokładowy czyli ECU spełnia też w pojeździe wiele zadań. Kontroluje zapłon, pozycję przepustnicy, monitoruje i reguluje rozrząd zaworów, kontroluje poszczególne funkcje przy wtryskach paliwa, monitoruje ciepło i pracę chłodnicy czy też kontroluje w pełni układ wydechowy pojazdu.
Wszystko jest dobrze aż do momentu kiedy system ECU się nie zepsuje. Regeneracja Ecu czy też jego naprawa nie jest sprawą prostą, ponieważ producenci aut zabezpieczają, jak tylko mogą, dostęp do sterownika. Wszystko to dlatego by właściciel auta od razu decydował się na zakup nowych części czy też nowego sterownika.

Naprawa ECU za granicą czy w Polsce

System ECU można naprawić w naszym kraju i można tez za granicą. Jednak za granicą jego naprawa będzie najbardziej opłacalna w momencie gdy to właśnie tam zepsuje się auto. W Polsce jest wiele warsztatów, w których fachowcy doskonale poradzą sobie z usterkami ECU, mimo trudnego dojścia do tego, tak ważnego systemu.,
Za granicą , w przypadku auta firmowego, przedsiębiorca zobowiązany jest, zarówno części jak i usługi potraktować w swojej księgowości jako import. Dlatego gdy system ECU zepsuje się, w samochodzie służbowym, poza granicami naszego kraju, nie ma sensu sprowadzać zepsutego samochodu do Polski, tylko naprawić system na miejscu za granicą. W przypadku auta prywatnego istnieje możliwość ubezpieczenia go przed usterkami w trakcie wyjazdu za granicę. W takich przypadkach też naprawa ECU będzie opłacalna właśnie tam.