Jak Wejść Na Szczyt

Duża porcja wiedzy o biznesie

Dom i ogród

Od czego zależy wycena nieruchomości w Polkowicach?

Wycena nieruchomości w Polkowicach wydaje się być bardzo prostym zadaniem. Nie jest to bardzo duże miasto, więc pozornie ceny nieruchomości nie powinny się od siebie specjalnie różnić. Nic bardziej błędnego. I w Polkowicach wycena nieruchomości może być bardzo różna. Od czego zależy wycena nieruchomości w Polkowicach?

Wielkość i rodzaj nieruchomości.

Wielkość i typ nieruchomości w znaczący sposób wpływają na wycenę. Wydawać by się mogło, że tu działa oczywista zasada – im większa powierzchnia użytkowa nieruchomości, tym jej cena wyższa. Nie zawsze jednak można to przeliczać w ten sposób. Na cenę nieruchomości wpływa też popularność danego typu nieruchomości. Dla przykładu: mieszkania średniej wielkości są bardzo popularne wśród klientów i mogą być droższe niż bardzo duże mieszkania zlokalizowane gdzieś w starej kamienicy.

Wiek i stan budynku.

Wiek i stan budynku ma bardzo duży wpływ na ogólną wycenę nieruchomości. Tutaj jednak podobnie jak w przypadku wielkości mieszkania czy domu, nie zawsze działa zasada – im młodszy budynek, tym droższy. Bardzo duże znaczenie ma ogólny stan budynku, rodzaj użytych do budowy materiałów, a także to, czy jest to zabytek czy też nie. Doskonałym przykładem są tu mieszkania w blokach budowanych przed laty, w tym blokach z tak zwanej wielkiej płyty. Pomimo tego, że od ich budowy upłynęło już wiele lat, wciąż osiągają bardzo wysokie ceny, niekiedy wyższe niż mieszkania nowe.

Forma wyceny.

Zaskoczeniem dla wielu osób może być to, że duży wpływ na wycenę nieruchomości ma forma wyceny. Co więcej, w zależności od tego dla jakich potrzeb wycena jest sporządzana, sama wartość nieruchomości może być różna. Inaczej wyceniają nieruchomość urzędy dla celów podatkowych, inaczej też biegli sądowi dla spraw spadkowych czy rozwodowych, co więcej sama cena rynkowa nieruchomości może być zupełnie inna. Przy urzędowych wycenach używa się często metody porównawczej, gdzie wartość danej nieruchomości określa się porównując ceny sprzedaży 3 podobnych nieruchomości w danej okolicy i ostatnim czasie. To metoda skuteczna, pod warunkiem, że do porównania rzeczywiście używane są nieruchomości w podobnym stanie i wieku. W innym przypadku bardzo łatwo o zaniżenie lub zawyżenie wyceny.

Podsumowując.

Chcąc wycenić nieruchomość choćby dla potrzeb sprzedaży, nie warto polegać tylko na ogłoszeniach sprzedaży podobnych nieruchomości i sugerować się cenami tam wymienionymi. Wycenia nieruchomości w Polkowicach to zadanie dość skomplikowane, dlatego warto zlecić je fachowcom. Taka wycena rzecz jasna jest usługą płatną, jednak można w tym momencie mieć pewność, że jest to wycena bardzo realna. Nie można jednak zapominać, że ceny i tak weryfikuje rynek, a wzrosty lub spadki cen nieruchomości następują bardzo szybko, więc za miesiąc czy kwartał, wycena może być już nieaktualna.