Jak Wejść Na Szczyt

Duża porcja wiedzy o biznesie

zakładanie-ogrodów-Kraków
Dom i ogród

Ogród marzeń? To proste!

Aranżacja przestrzeni ogrodowej jest bardzo ważna dla właścicieli domków jednorodzinnych. Urządzenie wnętrza jest istotne, ale nie można zapominać o ogródku pod domem.

Założenie ogrodu

Piękny ogród to przede wszystkim pozytywne wrażenia estetyczne, ale również podniesienie wartości nieruchomości. Czasami warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta krajobrazu. Kompletne urządzenie własnego ogrodu nie jest jednak tanie. Za jeden metr kwadratowy trzeba czasami zapłacić 150 zł, jeżeli mówimy o instalacji elektrycznej, automatycznym nawadnianiu oraz robotach ziemnych. Na rynku działa wiele firm, których przedmiotem działalności jest zakładanie ogrodów Kraków jest miastem, które oferuje pod tym względem bardzo duże możliwości. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych ogrodników, którzy wiele lat działają na rynku. Warto jednak zaznaczyć, że można również urządzić ogród samodzielnie. Znacznie szybciej jest oczywiście zlecić prace ogrodowe profesjonalnej firmie zewnętrznej. Wtedy jednak koszty mogą być nawet kilka razy wyższe, niż przy własnej pracy. Należy jednak pamiętać, że zakładanie ogrodu można podzielić na kilka etapów. Na początku trzeba przygotować projekt ogrodu, który będzie obejmował oświetlenie oraz systemy nawadniania. Prace ziemne są kolejnym etapem urządzania ogrodu. Warto się do nich w odpowiedni sposób przygotować. Podstawą jest oczywiście dokładne oczyszczenie terenu z chwastów oraz śmieci i pozostałości po budowie. Jeszcze przed zagospodarowaniem ogrodu warto pomyśleć o instalacji nawadniającej oraz elektrycznej.

Nawadnianie terenu

Niezbędne będzie wykonanie wykopów, żeby można było ułożyć kable elektryczne oraz elastyczne rury z polietylenu do nawadniania automatycznego. Pewne problemy może sprawić wykonanie podjazdu, dlatego dobrze jest zlecić to zadanie prawdziwym fachowcom. Ogród można jeszcze upiększyć przy pomocy oczka wodnego lub altany. Takie elementy powinny się jednak znaleźć w odpowiednim miejscu, dlatego wszystko musi być właściwie zaplanowane. Rośliny należy sadzić na sam koniec, ponieważ budowa nawierzchni lub montaż nawadniania mogą je uszkodzić. Doskonałym miejscem zabaw oraz tłem dla roślin jest połać trawnika. Trzeba jednak mieć na uwadze, że trawnik wymaga dużej uwagi oraz regularnej pielęgnacji. Należy systematycznie kosić trawę, która rośnie niestety bardzo szybko. Można wybrać trawnik z rolki lub z siewu. Znacznie bardziej komfortowy jest trawnik z rolki, dlatego cieszy się dużo większym zainteresowanie. Jest on też łatwiejszy w pielęgnacji.