Jak Wejść Na Szczyt

Duża porcja wiedzy o biznesie

Dom i ogród

Skąd się wzięła moda na kafelki drewnopodobne?

Trendy w wykończeniu i aranżacji wnętrz przychodzą i odchodzą, pewne rozwiązania cieszą się jednak od lat niesłabnącą popularnością – wśród nich jest z pewnością wykorzystanie we wnętrzu elementów drewnianych, zarówno na podłodze, jak i na ścianach kuchni czy łazienki. Uważasz drewno za drogie i niezbyt praktyczne? Doskonałym rozwiązaniem będą płytki i kafelki drewnopodobne.

Urok drewna

Co sprawia, że drewno jest tak chętnie wykorzystywane przy wykańczaniu wnętrz? Elementy drewniane z pewnością nadają mieszkaniu swego rodzaju intymny, przytulny charakter, przywodząc na myśl uroczą, drewnianą chatkę w górach czy nad jeziorem. Ocieplają wnętrze i są świetnym przełamaniem minimalistycznego, nowoczesnego wystroju, który coraz częściej króluje w naszych mieszkaniach, zarówno w kuchni i łazience, jak i w salonie czy w sypialni. Drewno jest również niezwykle uniwersalne – bez względu na to, jaki kolor dominować będzie w naszym wnętrzu, z pewnością uda się do niego dopasować odpowiedni odcień i wzór drewna – w końcu wybór jest w zasadzie nieograniczony. Prawdziwe drewno ma jednak dwie poważne wady: nie należy do najtańszych i jest wymagające w utrzymaniu.

Doskonała imitacja

Miłośnicy wykorzystania we wnętrzu elementów drewnianych nie są jednak skazani na klasyczne wyroby drewniane – z pomocą przychodzi szeroki wybór materiałów drewnopodobnych, między innymi płytek i kafelków. Są one zazwyczaj wytwarzane z gresu lub ceramiki i charakteryzuje je specyficzna struktura przywodząca na myśl prawdziwe drewno – zarówno wizualnie, jak i w dotyku. Na pierwszy rzut oka ciężko wręcz odróżnić podłogę z drewnianych desek od podłogi wyłożonej kafelkami dobrze imitującymi drewno. W przeciwieństwie do klasycznego drewna, płytki tego typu kupić można w zauważalnie niższej cenie, są też o wiele bardziej funkcjonalne i wytrzymałe. Kafelki drewnopodobne są też zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu niż klasyczne drewno – nie trzeba ich specjalnie konserwować, niestraszna im wilgoć, zalanie czy pleśń.

Przede wszystkim umiar

Decydując się na płytki czy kafelki drewnopodobne należy pamiętać o tym, by elementy te stanowiły harmonijny element wnętrza lecz go nie przytłaczały – dotyczy to zwłaszcza niewielkich pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na drewniany wzór na podłodze, wykorzystanie go również na wszystkich ścianach może okazać się przesadą. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wybranie jednej ściany lub nawet pojedynczej jej części – na przykład samej wnęki prysznicowej. Nada to wnętrzu elegancki, przytulny charakter, a jednocześnie go nie zdominuje.